Осеммесечните бебета са много активни и любознателни. Те изследват света около тях с интерес и ще изучават всичко, което попадне в полезрението им. До тази възраст малките деца обикновено пълзят добре, така че могат да се движат из стаята, да се катерят в шкафове, да отварят чекмеджета и да изваждат нещата.
Ръчичките на бебето вече са доста развити. Умело хваща различни предмети, прехвърля ги от една ръка в друга, хвърля ги и пак ги взима.
Бебето се учи да говори. Той повтаря едни и същи срички често и дълго време, например „ма-ма-ма-ма“ или „ба-ба-ба-ба“. Това може да измори родителите, но не забравяйте, че така се развива речта.
На осем месеца детето вече обръща внимание на други деца и се интересува от тях. Но непознатите възрастни го тревожат. Опитва се да бъде близо до майка си.
Развитие на речта
развитие на речта
На 8 месеца детето започва да бърбори. Той не просто гука, но вече произнася отделни срички. Бебето се опитва да общува с възрастните и променя интонацията на гласа си.
До тази възраст детето разбира речта, адресирана до него, доста добре. Пасивният му речник вече съдържа думи, чието значение е познато за него. Той може да кима или да поклаща глава в отговор на въпросите на възрастните.
Ако помолите бебето да покаже на мама, татко или баба, то ще се обърне към посочения член на семейството. Може също да се опита да пее, когато чуе любимата си песен.
Бебетата обичат поезията. Ритмично звучащата реч привлича вниманието им. Можете да намерите няколко прости стихотворения и да ги четете всеки ден.
За да се развие по-бързо речта на бебето, трябва да говорите с него повече. Полезно е да показвате различни предмети (включително в картинки) и да ги назовавате, както и да коментирате действията си. Това, че детето още не казва нито дума, не означава, че не знае нищо. Пасивният речник на децата се разширява много бързо.
Прочетете също: как да научите дете да говори: методи, игри и упражнения.
Промени във възприемането на света около вас
възприемане на околния свят на 8 месеца
До осемия месец бебето изпитва промени в сетивните си органи. Развиват се слухът, зрението, обонянието и вкусът. Например, бебето чува не само силни, но и тихи звуци. Може да чуе тиха музика в съседната стая и да започне да слуша. Освен това детето започва да развива чувство за ритъм. Опитва се да танцува на музика или да пляска с ръце.
Що се отнася до зрението, то също претърпява промени. Появява се способността да се следват движещи се обекти. Бебето може да види предмет в другия край на стаята и да намери правилната играчка сред куп други.
Вкусът и обонянието му също се развиват активно. Той различава все повече и повече миризми, придобива определени предпочитания в храната и с удоволствие опитва нови храни.
Физическо развитие
Физическо развитие на бебе на 8 месеца
Осеммесечните бебета не седят на едно място. Мускулите им активно се развиват и укрепват, а грубите им двигателни умения стават по-уверени.
До тази възраст детето трябва да може:
самостоятелно се преобърнете по гръб, корем, страна, променете позицията на тялото;
седнете от легнало положение и седнете уверено без опора;
седене, обръщане в различни посоки;
застанете на четири крака;
пълзете по корем и на четири крака (не винаги).
Повечето деца уверено пълзят на четири крака в целия апартамент. Някои все още не знаят как да направят това, но се опитват да стоят на краката си, облягайки се на мебели и дори да стоят, като се държат здраво за нещо. Тази опция е норма на развитие.
Тъй като малкото дете е много активно, възрастните трябва постоянно да го наблюдават и да премахват опасните предмети от обсега му. Ако спи на леглото с майка си, не трябва да се поставя на ръба. През нощта бебето може неволно да пълзи и да падне.
Умствено развитие
Психическо развитие на бебето
До осмия месец от живота децата изпитват лека психическа криза, свързана със страха от раздяла с майката. Бебето не обича, когато майка му си тръгва за дълго време. То може да плаче и да крещи, дори мама просто да излезе от стаята.
При всяка възможност бебето моли да бъде държано, опитва се да се качи в скута на майка си и протестира, ако бъде изпратено в детската кошара или креватчето. То може да се събуди посред нощ и да стане тревожно, ако майка му не е наоколо.
Страхът от раздяла е нормално явление, което ще изчезне от само себе си, когато детето поотрасне. Затова не е необходимо да му се карате за прекомерна привързаност към майка си и да се опитвате да ограничите интимността.
Бебето започва да се отнася подозрително към непознати. При среща с непознат се плаши и се крие зад родителите си или започва да се срамува. Това също е съвсем нормално.
Детето се чувства доста уверено у дома, безстрашно пълзи из стаите и изследва всичко наоколо. Но на непознати места той се държи предпазливо, опитвайки се да не изпуска родителите си от поглед.
Социално-емоционално развитие
Социално и емоционално развитие на бебе на 8 месеца
Бебето обича да прекарва време с майка си и други членове на семейството и да играе с тях.
Наблизо има други деца, той се интересува, гледа ги, опитва се да привлече внимание.
Емоциите му стават по-сложни и разнообразни. Той знае как да бъде щастлив, ядосан, изненадан и срамежлив. На тази възраст детето вече започва да овладява уменията да манипулира родителите. Той е капризен, опитва се да постигне това, което иска или да избегне това, което не иска да прави.
Детето може да изразява желанията си с помощта на звуци и жестове. Например, покажете играчка, която то иска да получи, или място, където иска да отиде.
Бебето разбира прости молби, отправени към него, и се опитва да ги изпълни. Можете да го помолите да покаже части от тялото си (нос, очи, коремче) или да донесе определена играчка.
До тази възраст децата вече са усвоили основни правила за социално взаимодействие, като подаване на ръка в отговор на поздрав и махане за довиждане.
Децата на осем месеца се опитват да подражават на възрастните във всичко. Те наблюдават членовете на семейството и копират техните действия. Например, бебето взема гребен и се опитва да го среше или се преструва, че говори по телефона. Желанието за подражание може и трябва да се използва за практически цели, за да научи детето на нови умения.
Интелектуално развитие
Интелектуалното развитие на бебето
Опознавайки света около нас, детето развива своя интелект. Благодарение на любопитството му е лесно да го включите в играта. Бебето обича игри с повтарящи се действия, като например „добре“. На тази възраст обикновено е полезно да се играят игри с пръсти, тъй като те развиват не само фината моторика, но и мисленето.
Осеммесечно бебе с интерес изучава играчки и различни предмети. За да играе, той може да използва всичко, което му попадне в ръцете. Освен това обича да разглежда ярки картини в книгите.
На тази възраст бебето трябва да може:
докосвайте различни предмети, сравнявайки разликата в тактилните усещания;
разпознайте себе си в огледалото и на снимките;
опитайте се да стигнете до интересното, преодолявайки препятствията;
отговарят на молбите на родителите;
познавайте основните части на тялото и ги покажете в себе си.
В допълнение към мисленето, паметта на бебето също се развива. Той помни нови думи, помни своите играчки, дрехи, скорошни събития. Бебето може лесно да намери правилното нещо, ако е на определено място.
Той разбира, че един обект не престава да съществува, когато изчезне от погледа. Ако скриете играчка под одеяло, детето първо ще се изненада, но скоро ще разбере какво се случва и ще хвърли одеялото обратно, за да открие какво липсва. Постепенно бебето започва да разбира, че майката също не изчезва, когато напусне стаята.
Прочетете също за 11 фактора в развитието на интелигентността на детето в нашата статия.
Двигателно развитие
Двигателно развитие
Моторните умения се развиват успоредно с интелекта. До осем месеца рефлексът за хващане на бебето напълно изчезва и движенията на ръцете стават съзнателни.
Основното двигателно умение, което бебето започва да овладява на тази възраст, е щипковият хват. Ако преди малкото хващаше предмети с цяла ръка, то сега се учи да борави с палеца и показалеца.
Детето може да държи играчка във всяка ръка и да ги манипулира едновременно. Ако му предложите трета, той ще остави една от тези, които държи в ръцете си, и ще вземе нова.
До осмия месец от живота бебето трябва да може да прави следното:
удряне на предмети един в друг, хвърляне;
разлистване на дебелите картонени страници на книга;
изсипете малки предмети от контейнера, сортирайте ги, прехвърлете ги от един контейнер в друг;
подредете кубчета едно върху друго;
поставете пръстените на пирамидата върху основата (без да спазвате последователността);
отваряйте и затваряйте капаци на тенджери и буркани.
Любимата игра на детето на тази възраст е да хвърля играчки от креватчето или кошарата, като ги слуша как се удрят на пода. В същото време бебето изисква от възрастните да върнат падналото нещо и го хвърля отново. Той може да повтаря тези действия до безкрайност.
Родителите може да мислят, че детето просто им се подиграва, но това не е така. Хвърлянето на предмети е важен процес в развитието и е наистина интересно за бебето. С напредване на възрастта игрите ще стават по-смислени. Междувременно бебето тренира двигателните си умения по този лесен начин.
Какво се счита за увреждане на развитието?
Няма единен стандарт, според който трябва да се развиват бебета под една година. Всяко дете е индивидуално и темпото на развитие може да се различава от връстниците му. Има обаче редица умения, които бебето трябва да е усвоило до осеммесечна възраст. Това включва следните умения:
седнете самостоятелно и седнете уверено (може да се поддържа от мек предмет);
промяна на позицията на тялото без помощта на възрастни;
дръжте добре играчката в ръцете си;
вземете предложената играчка;
пълзи по корем;
опитайте се да се изправите на крака, като използвате опора;
произнасят срички, бърборят;
слушайте речта на възрастните;
показват емоции по време на игра и общуване;
реагират на думи, звуци, музика.