Какво да правим след раждане

Веднага след раждането

Още с раждането на бебето акушерката го взема на ръце и веднага започва да се грижи за него. Тук всеки детайл е важен. Представете си: дете се ражда мокро, току-що е било в тялото на майката, където температурата е била 36,6 °C, сега се озовава в родилния блок, където температурата на въздуха е приблизително 24 °C. Това е топла и удобна среда за възрастен, но за бебе разликата от 12 °C е доста голяма. Терморегулацията при малките деца е все още несъвършена, те задържат топлината лошо и бързо се охлаждат, а фактори като мокра кожа и резки температурни промени също влияят. Затова първото нещо, което прави акушерката, е да подсуши бебето с топла пелена и да го постави върху корема на майката. Тук играят роля няколко фактора: първо, физическият контакт с майката ще поддържа телесната температура на детето и ще го стопли. Второ, това ще укрепи психологическата връзка между майката и бебето. И трето, стерилното тяло на детето ще бъде населено с нови майчини микроорганизми, които ще го предпазят от условно патогенна или патогенна микрофлора на околната среда.

Следващият важен момент е, че се прерязва пъпната връв на новороденото, бебето се преглежда от неонатолог и се оценява по скалата на Апгар. Тази скала е необходима, за да се определи кои деца изискват повече внимание. Според тази скала здравословното състояние на всяко новородено се оценява по пет показателя: пулс, дишане, мускулен тонус, рефлекси и цвят на кожата на бебето. По време на прегледа всеки признак (пулс, дишане, мускулен тонус, рефлекси и цвят на кожата) се оценява с 0, 1 или 2 точки. Резултат от 2 точки в родилната зала се счита за най-висок и означава, че признакът е ясно изразен, 1 точка – слабо изразен, 0 точки – знакът липсва. Детето се оценява по скалата на Апгар на 1-ва и 5-та минута от живота, така че винаги има два резултата, например 8/9 точки или 9/10 точки. Децата рядко постигат максималните 10 точки в първата минута от живота си и обикновено първият резултат винаги е по-нисък от втория. Но вторият резултат може просто да бъде равен на 10 точки. Децата с точки между 7 и 10 се считат за в добро състояние и обикновено се нуждаят само от рутинни грижи. Тези, които имат резултат между 4 и 6, са в добро състояние и може да се нуждаят само от някои процедури за реанимация. Необходима е незабавна животоспасяваща помощ за тези, чийто резултат е под 4. Резултатът по Апгар – независимо дали е нисък или висок – не е диагноза. Това е сигнал за лекаря какви дейности са необходими в момента или, обратно, не са необходими на детето.

След това неонатологът продължава да изследва новороденото. Лекарят гледа как е оформено бебето, дали има някакви аномалии в развитието или други проблеми. След това новороденото се измива, измерва, претегля и на ръцете се закрепва етикет с името на майката и часа на раждане. След това бебето се увива в пелена и се поставя на гърдите на майката. Почти винаги по това време (в рамките на 10-20 минути след раждането) бебето се успокоява и заспива. Какво ще се случи по-нататък зависи от структурата на родилния дом. В някои родилни домове майката и новороденото са в родилното отделение следващите два часа, в други детето се води в детско отделение. Във всеки случай, ако има възможност да бъдете заедно, трябва да поискате да оставите бебето до вас, ако детето се чувства добре, това е напълно възможно.
При мама или в детския отдел

Вече можете да бъдете с детето си почти навсякъде, както заедно, така и поотделно. Но отново всичко зависи от структурата на родилния дом. Ако една жена лежи отделно от бебето, тогава тя ще го вземе за хранене. Сестрите в детското отделение ще се грижат за детето, ще го измиват, сменят памперси и ще го преобличат. Всички манипулации с детето се извършват по общия график за всички деца в отделението.

Ако детето лежи при майката, тогава тя определя неговия режим. Майката може да храни бебето на поискване, а не на час, както при отделен престой. Сменя и памперса или го сменя, когато наистина се налага (детето се е напишкало и памперса е пълен), а не по еднакъв за всички график. Оказва се, че по-бързо се установява връзка между майката и детето и е по-лесно за жената да разбере от какво има нужда бебето, защо плаче и какво да прави с него. Ако една майка още в родилния дом се научи да пере и преоблича детето си и да му сменя памперса, след завръщането си у дома тя много по-лесно ще се адаптира към новия си живот и новото ежедневие. Второто важно предимство на това да сте заедно е, че кърменето се установява по-бързо и при хранене на поискване млякото ще дойде по-бързо.

Раждането е физиологичен процес, който протича индивидуално при всяка жена. За някои пациенти това не е трудно, нямаше затруднения и след раждането жената се чувства страхотно. В такива случаи веднага се появява желанието да се грижите за бебето и да му посветите напълно времето си. Но има случаи, когато раждането е трудно и продължава по-дълго от средното за жените и е толкова изтощена, че й е трудно да осигури адекватни грижи дори за себе си. След това пациентът може да се обърне за помощ към медицинската сестра в детското отделение. В специализирано отделение за Вашето дете ще бъдат осигурени пълни грижи, ще му бъдат сменени памперси и хранене. Можете да сте сигурни, че нашите специалисти ще се погрижат за вашето бебе. Но трябва да се помни, че никой не може да замени майката на детето. И за лекарите в нашата болница основната задача ще бъде да направят всичко възможно пациентката да премине рехабилитация възможно най-скоро, да се възстанови и да свикне с новото си състояние на майка.
Първи прегледи, изследвания, ваксини

Докато новороденото е в родилния дом, то ще бъде преглеждано всеки ден от неонатолог. Лекарят или ще дойде в отделението, за да види майката и бебето, или детето ще бъде отведено в детското отделение. Лекарят трябва да координира всички манипулации и предписания с майката и не забравяйте да разкажете за всички резултати от изследването. Лекарят ще разкаже на майката за общото състояние на бебето и ако имате въпроси, които изискват по-подробен отговор, формулирайте ги предварително и попитайте лекаря.

Ако е необходимо, детето ще бъде прегледано и от други специалисти: офталмолог или невролог. Новороденото ще трябва да определи кръвната група и Rh фактора, както и да вземе кръвен тест за тежки вродени заболявания (така наречения скрининг). Фактът, че тези тестове са извършени, ще бъде посочен в детската част на обменната карта (тя ще бъде издадена при изписване). На детето могат да бъдат предписани и допълнителни изследвания: общ и биохимичен кръвен тест, общ тест на урината. Също така, ако е необходимо, новороденото се подлага на ултразвуково изследване на коремните органи, мозъка (невросонография) и сърцето (ехокардиография).

Що се отнася до ваксинациите, според националния ваксинационен календар първите ваксинации се правят още в родилния дом. На първия ден от живота – от хепатит В, на втория пълен ден – от туберкулоза. Ако родителите не искат да бъдат ваксинирани, те трябва да уведомят лекаря предварително и да напишат отказ от ваксинация.

При изписване от родилния дом на майката се дават две части от обменна карта. Една от тях ще съдържа информация за раждането и ще трябва да бъде занесена в предродилната клиника. Втората част на обменната карта ще съдържа информация за детето, скрининг, ваксинации и прегледи – изпраща се в детската клиника. Ден след като майката и бебето се приберат от родилния дом, те ще бъдат посетени от патронажна сестра от клиниката, а на следващия ден от педиатър. И сега специалисти от детската клиника ще наблюдават новороденото.

Както виждате, детето в родилния дом ще бъде под контрол през цялото време. Мама, лекари, гледачки – всички те ще му обърнат вниманието, от което се нуждае. Основното нещо за една жена в родилния дом е да бъде активна, да пита лекари и медицински сестри, да се научи как да се грижи за бебето и да установи кърмене. И тогава тя ще се върне у дома като уверена и разумна майка!

Оценката по Апгар, независимо дали е ниска или висока, не е диагноза. Това е сигнал за лекаря какви дейности сега са необходими или, обратно, не са необходими на детето.
Ако една жена лежи отделно от бебето, тогава тя ще го вземе за хранене. Сестрите в детското отделение ще се грижат за детето, ще го измиват, сменят памперси и ще го преобличат. Но трябва да разберете, че те правят това по график, който е еднакъв за всички деца в отделението, а не според индивидуалните нужди на детето
Поставянето на бебето по корем след раждането ще поддържа телесната му температура и ще укрепи психологическата връзка между майката и бебето. И стерилното тяло на детето ще бъде населено с нови майчини микроорганизми, които ще го предпазят от условно патогенна или патогенна микрофлора на околната среда

Бележка за майките

Докато сте в болницата

Ако е възможно, вземете детето в стаята си. Така бързо ще свикнете, ще установите кърменето и ще се научите как да се грижите за бебето си.
Ако не знаете как да измиете, преоблечете или повиете бебето си, помолете медицинската сестра да ви покаже как да го направите. Направете всичко сами поне няколко пъти.
Помолете вашата следродилна акушерка да ви покаже как правилно да засучете бебето си на гърдата.
Попитайте
неонатолог
, какви изследвания са правени на детето и какво е препоръчително да прави занапред.
Бъдете проактивни – задавайте въпроси на лекаря и медицинските сестри относно вашето бебе.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *