Какво влияе върху развитието на бебето през първата година от живота?

През първата година от живота на детето е изключително важно да се ДВИЖИ много. Да, на пръв поглед изглежда като най-простото действие, но при детето е необходимо за пълноценно развитие.

Факт е, че нашите мускули, стави, връзки изпращат съобщения до мозъчния център всеки път, когато се компресират, огъват, изправят или разтягат – това ни дава „усещане за позиция“

Освен това дете, което се движи много в пространството, получава разнообразна визуална и сетивна информация. Всичко това допринася за неговото развитие.

За съжаление сега децата често са в ограничителни устройства (столче, количка, столче за кола, шезлонг, проходилка, кошара и др.) и не получават достатъчно разнообразни движения и са лишени от опита, необходим за развитие.

Междувременно, в съответствие с теорията за сензорните корекции, за да извърши всяко движение, мозъкът не само изпраща определена команда към мускулите, но също така получава сигнали от периферните сетивни органи за постигнатите резултати и въз основа на тях дава НОВИ коригиращи команди.

Така възниква процес на конструиране на движения, при който има не само пряка, но и непрекъсната обратна връзка между мозъка и изпълнителните органи!

Ето примери за влиянието на сетивните системи на детското тяло върху цялостното развитие на детето:

проприоцептивната система уведомява човек за позицията на тялото му, в каква посока, с каква скорост и сила се движи;
Вестибуларният апарат е система, която ни дава усещане за себе си в пространството. Вестибуларната стимулация възниква, когато главата се движи в пространството в предна, ъглова, кръгова и обратна посока. При всяко движение мозъкът получава информация къде точно се намира тялото;
Визуалната нервна система използва лявото и дясното полукълбо на мозъка, за да развие визуално-пространствено възприятие. От голямо значение е и оценката на осветлението, намирането на прилики и разлики в изображенията, способността да се проследява движещ се обект и да се оценява неговото положение в пространството;
слухов (слух) – помага да се разграничат звуците, да се идентифицира гласът на майката, да се реагира на шум и др.

Следователно няма един фактор, който да има положителен ефект върху развитието на детето. Има цяла СИСТЕМА на ежедневно взаимодействие с бебето:

компетентна грижа за бебето – правилни и разнообразни пози за носене на бебето;
игри, които са подходящи за възрастта и развиват сетивните системи на детето;
емоционална комуникация между бебето и възрастните (различни интонации, сила на звука и др.);
стихотворения, песни, детски песнички;
разнообразна, системна и съобразена с възрастта физическа активност – масаж и гимнастика.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *