Колко трябва да спи новороденото бебе?

Колко трябва да спи новороденото бебе? Как спят бебетата? Мнозина са забелязали, че сънят на децата и особено сънят на новородено се различава значително от съня на възрастен. Но не всички майки знаят как работи сънят на новороденото. Детските консултанти по съня Sleep, Baby решиха да говорят за това по-подробно.

Цикли на съня

Сънят на възрастен се състои от цикли. Всеки от които представлява последователност от 5 етапа на съня. Четири етапа на сън с бавна вълна (или бавна вълна) и един етап на сън с парадоксални (или бързи движения на очите). Понякога се казва, че сънят се състои от две фази: бавен и бърз сън. В западната литература е обичайно тези фази да се обозначават като NonRapidEyeMovement – бавен сън и RapidEyeMovement – бърз сън. Един завършен цикъл на сън при възрастни продължава приблизително два часа.

Как спи новороденото?

Как работи сънят на новороденото? Новородените спят много, но спят хаотично и сънят им все още не е много „развит“. През първите 4 месеца около половината от времето им за сън е прототип на „бързо движение на очите“ – „активен“ сън. Именно този вид сън насърчава продължаващото развитие на мозъка на бебето. Това означава, че те спят леко и се събуждат по-често от възрастните, при които REM сънят съставлява само малка част от съня им.

„Рап фаза“ на съня при деца

В REM сън при деца, както и при възрастни:

– очите се движат бързо под клепачите,

– тонусът на телесните мускули намалява,

– пулсът и дишането не са правилни,

Но за разлика от съня на възрастните, децата често потрепват ръцете, краката и мускулите на лицето – изражението на лицето им непрекъснато се променя: усмивки, гримаси, изрази на изненада, презрение, издават тихи звуци. Това се случва, защото процесът на потискане на двигателната активност при дете все още не е завършен.

Малките деца също се движат напред-назад между REM сън и дълбок сън много по-често от възрастните. И всеки път по време на такива преходи те частично се събуждат. При възрастните такива частични събуждания продължават няколко секунди и на сутринта почти не ги помним. Такива полусъбуждания могат да разтревожат бебето и напълно да го събудят. Започват да плачат и да ни викат за помощ. ВАЖНО Е ДА ЗНАЕТЕ, че на тази възраст ВИНАГИ трябва да реагирате на детския плач – както за безопасността на детето, така и за вашето собствено спокойствие.

Трябва да се уверите, че бебето се чувства удобно, че не се е оригнало, че му е протекъл памперсът или нещо друго неприятно. В толкова малка възраст детето не може да бъде разглезено и то още не знае как да манипулира с плач.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *