Преместване на бебето в отделна стая и креватче

Няма нужда да бързате да се преместите в отделна стая за деца, които изобщо не могат да заспят без помощта на родителите си. Първо, опитайте се постепенно да намалите помощта си, когато слагате бебето в леглото, помагайте периодично – когато бебето има нужда.

Научете бебето си да заспива само и след това планирайте движението. В противен случай ще се сблъскате с редица трудности и протести.

Не бързайте да се местите в креватче без страни. Вашето бебе може да не е готово да спи в такова креватче. В някои случаи дори препоръчваме да върнете креватчето със страни. Това често се възприема от родителите като „крачка назад“, но не е така. По-скоро това е разумен и безопасен подход за управление на съня. Детето е готово да се премести в „легло за възрастни“, когато:

бебето е на поне 2,5 години
бебето може да заспи само без чужда помощ, дори ако се е събудило само през нощта
бебето лесно и често става от детското легло със страни
бебето казва, че иска голямо/“възрастно“ легло

Ако преместването на легло за възрастни се комбинира с преместване в отделна стая.

Ако преходът към легло без страни се случи едновременно с преместването в отделна стая, опитайте се да го направите възможно най-радостно и спокойно. Как да организираме това:

Бебето трябва да се влюби в стаята си чрез положителни асоциации с нея.
През деня прекарвайте повече време в детската стая, разглеждайте, обсъждайте и обръщайте внимание на мебелите.
Докато сте будни, хвалете детето по всякакъв възможен начин и се изненадайте, че е станало толкова възрастен, че е готово да отиде с родителите си, за да избере ново легло и спално бельо. Включете бебето си в подреждането и декорирането на стаята.
Направете си малка семейна почивка. Ако изберете ново легло по време на празнуването на третия си рожден ден, тогава това вълнуващо време ще бъде изпълнено с усещане за зрялост и значимост!

Развийте и поддържайте добро отношение към креватчето.

Най-често майката използва креватчето като кошара (ако е креватче със страни), когато трябва да свърши домакинска работа или да вземе бърз душ. Детето започва да се страхува от мястото, където майка му го слага да спи, защото за него креватчето е същото като майка му да си тръгне.

За да сте сигурни, че детето не се страхува от креватчето и не изразява съпротива, когато майка му се опитва да го сложи в креватчето да спи, опитайте се да поддържате добро отношение към вашето креватче:

никога не използвайте креватчето като кошара
Избягвайте ситуации, в които бебето плаче само в креватчето

Помислете за безопасността!

Елиминирайте възможността да паднете от леглото. Препоръчително е за първи път да се погрижите за подвижна страна за ново легло, те се продават в нашия Sleep, Baby Store. Страницата ще предпази от случайно търкаляне и ще даде комфорт на „уединена норка“.

Премахнете всички опасни предмети от стаята, където спи вашето бебе

Поставете предпазни капачки на гнездата
Обезопасете мебелите, особено стойки за телевизори, библиотеки
Нанесете защитни ъгли върху острите ъгли на мебелите
Изберете въжетата на пердетата и щорите така, че детето да не ги достига.
Използвайте нощна лампа, която не се нагрява
Дръжте стайните растения далеч от обсега на бебето
Премахнете всички опасни предмети от стаята на бебето
Поставете специални ключалки на прозорците и не забравяйте да имате радио/видео бавачка, за да можете да реагирате бързо.

Как да научите бебето си да спи в собствената си стая?

Докато растат и развиват въображението си, към нежеланието за промяна може да се добави страх от въображаеми нощни чудовища или повишен страх от раздяла с майка им.

Бебето вече може да говори, така че обсъдете всички промени с него предварително. Попитайте го какво го притеснява да се премести в собственото си креватче и какво трябва да се направи, за да му хареса там.
Предложете да вземете една от любимите си играчки за сън с вас в леглото. Това ще помогне на вашето бебе да се чувства по-малко самотно и по-сигурно през нощта.
За да предотвратите страха от раздяла през деня, играйте по-често с детето си в спалнята, така че то да има асоциация, че мястото, където спи бебето, е не само място, където се случва малка „раздяла“ с мама, но част от неговия собствен уютен свят.
Дайте повече време на детето си вечер, удължете вечерните ритуали по това време може да отнеме до 1 час.
И най-важното, проявявайте последователност, колкото по-малко обърквате бебето си, като се отклонявате от договорените правила, толкова по-лесно и по-бързо ще бъде адаптирането му към новия ред.

стъпки:

Играйте в тази стая по-често през деня, така че вашето бебе да се интересува и да не се страхува да бъде там.
Изберете заедно как да подредите стаята и да украсите креватчето: попитайте как би харесало бебето, какъв цвят (ако се страхувате, че ще избере грешния, предложете 2 за избор). Можете да изберете играчка за сън като поддържащ приятел, лампа и бебефон, които ще помагат на бебето самостоятелно през нощта, когато се събужда.

Да те науча да заспиваш и събуждане в креватчето за дневна дрямка. Опитайте да поставите сънливо, но будно бебе в креватчето му за следобеден сън. Седнете до него и му помогнете да заспи. Ако експериментът се провали, сложете спящото бебе в леглото и го научете първо да се събужда само в креватчето.
Нощен сън отделно от родителите. Бебето разбра ли, че креватчето е приятелско място, където можете да заспите, да спите и да се събудите? След това можете да опитате да преминете към отделен нощен сън. Просто не оставяйте бебето си само, бъдете там, помогнете му да се успокои и да заспи. Временно можете да спите с него за 3 нощувки в неговата стая на матрак или сгъваемо легло/столче, за да може бебето да види и разбере, че не сте тук завинаги.
Възрастните трябва да бъдат последователни в действията си. Ако периодично взимате бебето в леглото си, то ще разбере, че най-важното е да крещи по-силно и по-дълго, така че родителите да се съобразяват с неговите условия. Дори бебето да се уплаши от нещо посред нощ и да дойде при вас, утешете го, отидете в стаята му до креватчето му и му помогнете да се успокои и да заспи там. Съобразявайте се с нуждите на детето и вашите желания: ако ви е приятно понякога да спите заедно, тогава се договорете с бебето ви да имате специални дни за това (например само във вторник и петък можем да спим както преди / или идвайте сутрин в леглото при родителите).
Ако бебето е болно, е допустимо временно да спи в стаята му за 2-3 дни (остър период), ако е необходимо. Но след това се върнете отново в стаята си, в противен случай може да се случи детето умишлено да се „разболее“, така че родителите винаги да спят до тях или да ги вземат в леглото си.
И не забравяйте, че можете да се поглезите и наситите, като общувате с детето си и го прегръщате сутрин, когато се събудите, например.

Всичко по-горе изобщо не означава, че трябва да „премахнете“ бебето точно сега. Решението кога да направите това е семейно решение.

Като се има предвид, че ще обясните всичко на детето си предварително в спокойна, приятелска атмосфера, всичко ще мине по-лесно и по-бързо, отколкото очаквате. Няма да поставите бебето си в страшен тъмен ъгъл, а в уютно креватче, където всичко му харесва, където го чака „приятел” – играчка, която сте избрали заедно, където можете да запалите малка вълшебна нощна лампа, която ще изплаши всички страхове и тревоги.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *