Метод на Пантли

Всички родители знаят, че приспиването на вашето бебе може да бъде предизвикателна задача. Всички родители искат детето им да заспива лесно и да спи цяла нощ, без да се събужда. И всички родители търсят отговор на въпроса – как да приспят бебето и да му помогнат да заспи бързо, без плач, протести и събуждания? Има доста възможни решения, но е важно да откриете причината за събуждането, внимателно да я премахнете и да научите бебето да заспива само.

В днешно време в публичното пространство са описани много техники за обучение на децата да спят самостоятелно – твърди, позволяващи сълзи, и меки, без сълзи изобщо или с минимално количество.

Team Sleep, Baby представя в Русия мекия метод за обучение на сън, чийто автор е Ким Уест. Но това не е единственият възможен подход. Вярваме, че е важно родителите да знаят алтернативи и да правят информиран избор относно съществуващите техники, поради което създадохме поредица от статии за различни подходи за самостоятелно обучение на сън.

В тази статия ще разгледаме мекия метод за преподаване на SZ, който беше предложен и описан в нейната книга от американка на име Пантли.

Кой е Е. Пантли?

Елизабет Пантли е майка на 4 деца от щата Вашингтон. Тя не е лекар или психолог, но я наричат ​​„възпитател на родители“. Едно от децата й имаше проблеми със съня. Тогава тя започна задълбочено да изучава темата за съня на децата – събра препоръки от различни експерти, мнения и опит на родители, които се сблъскаха със същите проблеми, и проучи много литература. Въз основа на цялата събрана информация, Елизабет направи своите препоръки за подобряване на съня на детето по нежен начин. Въз основа на собствения си опит и работа с отделни семейства, Пантли написа книгата си „Как да накарате бебето си да спи, без да плаче“. Сега тя е президент на Better Beginnings, Inc., семеен бизнес и образователна компания, и предоставя образователни лекции за родители относно съня на бебетата.

Изследване на ефективността на метода

Авторът описва резултатите от работата за подобряване на съня на тези, които следват нейните препоръки в книгата си.

Елизабет събрала група от 60 жени с деца на възраст от 2 до 27 месеца, като нито една от тях нямала поне 5 часа непрекъснат сън през нощта. Майките следваха нейните препоръки: на всеки 10 дни следваха правилата и изпращаха отчети за постиженията си. Проучвателната група постигна следните резултати:

на 10-ия ден 42% от децата са спали през нощта;
на 20 ден – 53%;
на ден 60 – 92%.

Авторът твърди, че веднага щом децата започнат да спят непрекъснато в продължение на 5 часа, продължителността на съня им постепенно започва да се увеличава до 9-13 часа подред.

Все пак имайте предвид, че това изследване не е потвърдено от научна гледна точка, а по-скоро напомня на субективно описание на наблюдения.

Описание на метода

Методът на Е. Пантли за самостоятелно заспиване се състои от 10 стъпки. Тази техника принадлежи към групата методи за самообучение да заспива самостоятелно с максимална помощ от родителите. Следователно нейният метод за обучение на сън се класифицира като група, наречена „избледняване“ (от английски език, затихване, избледняване, избледняване; т.е. постепенно намаляване на помощта на възрастен).

Техниката за обучение на сън „без сълзи“ се счита за една от най-нежните, но доста дълготрайни техники за обучение на независим сън. Подходът е плавно да се промени методът на утеха: например от гърдата или бутилката към нежния, спокоен глас на майката (приказка, приспивна песен).

По този начин се предлага да се замени помощта на мама в момента на заспиване с друго важно нещо: играчка или нещо на мама. Майката постепенно намалява времето за контакт с обичайния обект на успокоение, превключвайки вниманието на детето към други методи за успокояване, които са свързани с намаляване на директния контакт с възрастен.

Авторът съветва да не реагираме на всяко сумтене или скимтене на бебето и да го различаваме от плач, а също така говори за важността децата да се научат да се успокояват от гласа на майка си и нейното докосване. За да се постигне резултатът от самостоятелното заспиване, според нейните препоръки, са необходими около 1,5-2 месеца работа върху обучението за сън.

Но преди да започнете работа по метода, авторът ви призовава да анализирате дали вашето бебе наистина има проблеми със съня. Важно е да разберете, че събуждането 1-2 пъти през нощта от 4 месеца до 3 години е съвсем нормално.

Авторът предлага да водите таблици – дневници на съня – за да анализирате напредъка си в подобряването на съня на децата.

Авторът обръща внимание и на връзката между храната и съня:

Детето трябва да се храни добре през деня, за да не достигне калорийния си прием през нощта.
Не се препоръчва да давате на детето си сладкиши преди лягане.
Препоръчва на кърмещите майки също да следят диетата си – особено да намалят напитките, съдържащи кофеин, и газообразуващите продукти преди лягане.

С основните принципи на работа със съня, авторът счита за важно:

Обърнете внимание на дневна рутина, която отговаря на нуждите на вашето бебе
Следете сигналите на вашето бебе – признаци на умора и признаци на преумора

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *