Метод на Трейси Хог

Трейси Хог е медицинска сестра от САЩ с повече от 25 години опит. Първоначално се е специализирала в работата със специални деца, по-късно е консултирала родителите по въпроси на възпитанието и развитието. Разработеният от нея метод се нарича „Вдигни, вземи надолу“ и има за цел да научи бебетата да заспиват сами. Авторката е наричана „шепотът на бебета” или „шепотът на бебета”, тъй като шепотът на бебета е една от характеристиките на нейния подход. „Прегърни и сложи“ се отнася до меки методи за обучение на сън, където помощта на родителите в процеса на обучение на бебето е доста изразена. Особеността на нейния метод е индивидуалният подход към всяко семейство и всяко дете.

Хог винаги се е противопоставял на суровите методи за обучение на сън като „извикай“ и винаги настоява за родителска помощ, когато е необходимо, за да се гарантира, че бебето се чувства безопасно. В същото време тя винаги се противопоставяше на такива „патерици“ или „реквизити“ за заспиване, като люлеене или хранене преди заспиване.

Описание на метода

Описание: сложете детето да спи, ако плаче, опитайте се да го успокоите в леглото. Никога не трябва да напускате стаята, но дори ако бебето плаче, не е нужно да го вземете веднага на ръце, помогнете му да се успокои с вашето присъствие и глас. Ако това не успее, вдигнете детето, успокойте го и след това го поставете обратно. Трябва да действате по същия начин, докато детето заспи.

Приложението на метода варира в зависимост от възрастта. До 3 месеца – максимална родителска помощ, до 9-12 месеца – минимална. Колкото по-малко е бебето, толкова по-голяма е помощта на родителя и, съответно, колкото по-голям е той, толкова по-слабо изразена е помощта за бебето.

До 6 месеца можете да използвате „шишинг” или „съскане-потупване” на бебето в креватчето.

Същността на обучението по метода: майката не предлага много активна помощ при заспиване – тя не я взема веднага на ръце, когато бебето плаче, но дава да се разбере, че е наблизо чрез действията си. Майката помага на бебето да изпита емоциите си, когато заспива, като е наблизо.

Този метод не предотвратява плача, но предотвратява страха на детето да остане само. Това е важна разлика между тази техника и подхода „нека плаче“.

За да започнете да използвате тази техника, трябва да покажете бебето си на лекар, за да изключите всякакви медицински проблеми със съня. И също така полагайте усилия да формирате ритуали и рутина.

Работете върху техниката да се научите да заспивате самостоятелно „Прегърнати и легнали“:

Вземете бебето на ръце и го поставете на рамото си
Дръжте бебето си сгушено в рамото, за да намалите зрителната стимулация
Съскайте силно и равномерно близо до ухото на бебето
Потупвайте гърба на бебето с ритъма на сърцето
Продължете да съскате и потупвате, докато бебето започне да се отпуска
Важно е бебето да не заспива на рамото
Поставете бебето в креватчето и продължете да потупвате и съскате в креватчето
Намалете интензивността на потупването, ако бебето утихне
Спрете да съскате
Потупвайте, докато детето заспи

Методът „прегърни и сложи“ е отлична алтернатива на люлеенето и учи бебето да заспива само. С течение на времето е важно да държите бебето на рамото си все по-малко и да го премествате в креватчето, за да заспи по-рано.

При по-големи деца използването на техниката се променя. От 6 месеца бебето вече може физически да се съпротивлява на държане. Затова авторът на метода настоява майката да покани бебето да го вземе. Ако бебето посегне към него, вземете го не на рамото си, а на ръце в позиция „люлка“. За да се успокоите, има смисъл да използвате гласа си все повече и повече, вместо да потупвате. Можете да комбинирате „прегърнете и сложете“ с постепенно отдалечаване и напускане на стаята.

Плюсове и минуси на „прегърни и сложи“
+ Плюсове:

При тази техника родителят не излиза от стаята, не оставя бебето само да плаче, а остава с него толкова време, колкото е необходимо, за да заспи
Родителите се научават да бъдат чувствителни към нуждите и сигналите на детето
Подходящо за тревожни родители
Работата с тази техника дава на родителите структура и помага за изграждането на по-ясна ежедневна рутина.

– Минуси:

Работата е трудоемка, изисква търпение на родителите и последователност в действията им. Този метод може да не е подходящ за много уморени и раздразнени майки и татковци
Някои деца се затрудняват да бъдат взети
През първите нощи може да има няколко десетки такива „прегръдки и прегръдки“, но след няколко дни напредъкът става видим, броят на тези пъти намалява.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *