Развитие на детето

Всяка майка се грижи за цялостното развитие на своето бебе. В крайна сметка няма по-голямо щастие от едно здраво и умно дете! Ще разгледаме основните фактори, които влияят върху хармоничното развитие на бебето.

Социални контакти

Майката прекарва по-голямата част от времето с бебето през първата година от живота му; по-нататъшното му доверие в света около него зависи от нея. Ако майката е спокойна и щастлива, усмихва се и предава любовта си на бебето, тогава детето усеща това и се научава да генерира положителни емоции. Освен това се чувства в безопасност.

И обратното, ако бебето расте в постоянен страх или изпитва стрес (майката плаче, крещи, кара му се), мозъкът се развива зле. В бъдеще това е изпълнено с лошо поведение, здравословни проблеми и трудности в обучението.

Случва се дете да се държи лошо или да прави нещо, което е забранено или опасно за живота и здравето му. Разбира се, майката трябва бързо да реагира на подобно поведение, но няма нужда да крещи и да му се кара. Важно е да покажете недоволството си и да обясните защо не трябва да правите това. Избягвайте наказания и лекции: многобройните забрани създават чувство на страх и несигурност у детето. Също така е важно всички членове на семейството да спазват едни и същи правила, така че детето да ги научи по-бързо.

Балансирана диета

За пълноценно развитие мозъкът на детето също се нуждае от правилно хранене. За малки деца се препоръчва диета с 5 хранения, от които 3 основни и 2 допълнителни хранения**. Педиатрите съветват да се придържате към диета, да предлагате храна приблизително по едно и също време, като избягвате дълги паузи. За да се гарантира, че тялото на детето получава всички необходими хранителни вещества и в същото време предотвратява излишъка от определени хранителни вещества, диетата трябва да бъде балансирана. Ежедневно диетата на бебето трябва да включва следното: животинско или птиче месо, млечни и ферментирали млечни продукти, зеленчуци, плодове, хляб, зърнени храни, зеленчуци и масло, риба и яйца се включват в диетата 2-3 пъти седмично. Млечните продукти продължават да играят важна роля (пълномаслено мляко, кисело мляко, биолакт, кефир, адаптирано мляко, извара, сирене и др.). Млякото съдържа повече от 100 различни компонента, включително протеини, мазнини, въглехидрати, витамини, минерали и биологично активни вещества, които са добре балансирани и следователно лесно усвоими**.

В момента съществуват млечни формули за деца над 1 година, предназначени частично да заменят млечните продукти в диетата на малките деца**. Ако искате да сте сигурни, че вашето бебе получава всички основни витамини и микроелементи, можете да допълвате диетата му с адаптирано мляко, след консултация с вашия лекар. В този случай идеален е Similac Gold 3 – напитка, която съдържа всички основни витамини и микроелементи, необходими на детето за растеж и развитие. Продуктът съдържа и третия по големина компонент на човешкото мляко, 2′-FL олигозахариди*** на човешкото мляко. Те не само поддържат полезната микрофлора, но и предпазват тялото на детето от инфекции и помагат за укрепване на имунната система.

Обърнете внимание и на наличието на лутеин и нуклеотиди в сместа.

Лутеинът е естествен антиоксидант, присъстващ в областите на мозъка, отговорни за ученето и паметта. Освен това се натрупва в ретината и предпазва очите от излагане на ярка светлина. Нуклеотидите са строителни материали за ДНК и РНК и имат положителен ефект върху имунитета.

Вашето дете е здраво, нахранено и щастливо. Време е да започнем с игрите!

Образователни игри

Умственото развитие на детето значително се насърчава от съвместни дейности, особено под формата на игри. Запомнете, основното правило на всяка дейност с бебе е: „И родителите, и децата трябва да се наслаждават на учебния процес, сякаш е вълнуваща игра.“*

Имайте предвид, че развитието на фината моторика е важно през този период. Ето списък с полезни и забавни игри:

моделиране от пластилин;
рисуване с пръсти;
игри с връзки;
сортиране на предмети;
игри с рамкови вложки;
сгъваеми пъзели;
дизайн.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *