Връзката между емоционалното състояние на майката и поведението на детето

Емоциите на майката влияят на бебето от най-ранна възраст

В сравнение с други същества, обитаващи нашата планета, човекът се ражда абсолютно безпомощен. Без помощта на майка си или друг възрастен, то просто не може да оцелее. Но не само физиологичните грижи са важни, но и емоционалното присъствие на майката в живота на детето, което играе огромна роля. Нека да разберем коя.
Без емоционална връзка с майката детето няма да се развие пълноценно

За бебето майката е основният посредник между него и външния свят. Чрез него детето формира отношения с другите. Ако майката внимателно се грижи за детето и реагира своевременно на неговите сигнали за помощ, то остава с впечатлението, че външният свят е добър, че е приятелски настроен към него. Когато майката беше претоварена с тревогите си и пропусна момента на формиране на емоционалност у бебето, тогава се образува празнина в отношенията майка-дете. Това ще засегне не само личните им отношения, но и връзката на детето с целия свят. Ще му е трудно да се доверява на други хора, ще се чувства уязвим и незащитен. И това не само ще забави емоционалното развитие на индивида, но и ще остави отпечатък върху цялостното развитие. Например, дете, което се чувства незащитено, е по-малко любознателно. А изследователският интерес пряко влияе върху умственото развитие.

И обратното, ако детето и майка му са създали силна връзка, тогава то не се страхува да контактува с външния свят. Бебето уверено разбира своите чувства и преживявания, може да ги предава на външния свят и да чете сигналите на други хора. Децата, чиято майка е емоционално стабилна, показват по-спокойно поведение. Те не избухват, не хвърлят и не чупят играчки, ако нещо не върви както искат. И много по-малко се карат и бият.

Порасналите деца на 4 и повече години не се нуждаят толкова от грижите на майка си. Те вече знаят как да ходят самостоятелно, да вземат неща, които ги интересуват, могат да изразят желанията си и т.н. Но те все още са много силно свързани с майката. Нека да разберем как.
Как се чувства дете на 4 и повече години, ако майка му е емоционално нестабилна?

Нервният родител създава атмосфера в дома, в която детето се чувства уязвимо и виновно. Той смята, че е лошият и е виновен за умората на родителите си. Децата, които растат в такава среда, са склонни към депресия и тревожност в зряла възраст и могат да бъдат агресивни. Какво можете да посъветвате родителите и особено майката в този случай?

Естествено не всички сме роботи. Възможно е да имаме проблеми: финансови проблеми, разрив в отношенията с партньор, здравословни проблеми и др. Няма как да не го живееш. Но родителите трябва да помнят, че всеки техен проблем, ако не целенасочено, то косвено засяга семейството. Затова трябва да намерим начин да го разрешим. Опциите могат да варират. За някои, за да се отпуснат и да намалят емоционалния си фон, е достатъчно да отидат на масаж, докато други може да се нуждаят от временно уединение. Не забравяйте, че не можете просто да се приберете от работа и да се нахвърлите върху детето си. Не напразно лекари, психолози и учени казват, че майката и детето имат емоционална връзка. Че една майка е в състояние да разбере детето си дори без думи. Същото важи и за детето. Той, като вас, ви чете по погледа, тембъра на гласа и увисналите рамене. И когато любимата му майка, винаги щастлива да бъде с него, внезапно започне да му крещи с повод или без повод, детето изживява шок. Той не разбира какво се е случило изведнъж. И търси причината за срива на майка си в себе си.
Какво дава висококачествената емоционална връзка на вашето бебе?

Близкият контакт с детето и добрите приятелски отношения се отразяват положително на развитието му във всички сфери. а именно:

● Формира се изследователски интерес. Детето опознава света около себе си без страх, защото усеща подкрепата на майка си.

● Правилно физическо развитие.

● Правилно емоционално развитие. Детето не е капризно, умее да изразява чувствата си с думи, разбира добре желанията си – това се отразява положително на бъдещето му.

Какво ще помогне на една майка да изгради емоционална връзка с детето си?

● Комуникация;

● Контакт с очите;

● Контакт кожа до кожа: носете, целувайте и гушкайте детето няколко пъти на ден.

● Вникнете в проблемите на децата си, опитайте се да им помогнете със съвет или действие при решаването на трудни проблеми.

Не забравяйте, че детето ви може да зарази лошо настроение от вас, като грип. Можете дори да диагностицирате това по честите капризи и истерии. Но има и анти-грипин – това са положителни емоции. Какво ви прави щастливи? Какво ви дава щастие? Научете се да разпознавате собствените си емоции и ще ви бъде по-лесно да разберете как се чувстват децата ви в един или друг момент. Между другото, можете да се заразите и с хубави емоции. Имайте чести щастливи дни или петминутни моменти през деня, когато можете да се обадите на съпруга си, родителите и други близки.

Просто играйте, защото искате, а не защото трябва. Не забравяйте, че повечето от емоционалните изблици на вашето дете се разрешават чрез вашата любов и грижа.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *