Само преди няколко години имаше бум в ранното детско развитие сред родителите: голям брой центрове за развитие, използващи различни методи, се отвориха навсякъде. Но през последната година беше очертана нова стратегия за родителство: развитието на емоционалната интелигентност стана много по-важно от това да научите детето да чете на три години или да знае наизуст таблицата за умножение на пет. Ние от Азбукварика решихме да разберем дали това наистина е така – присъединете се!
Емоционална интелигентност – какво е това и защо е необходима?
Какво е емоционална интелигентност? Как се измерва? Каква е разликата между простата интелигентност и емоционалната интелигентност? Как да научим детето да се справя с депресията? В тази статия се опитахме да ви разкажем малко за всичко това.
Емоционалната интелигентност е тонометър на емоциите. Способността да се определят настроението, емоциите, намеренията на другите хора и правилно да се разбират и управляват собствените емоции и преживявания. Това умение помага на хората да постигат собствените си цели по-бързо. Децата с развита емоционална интелигентност са по-успешни с другите хора, спокойно се справят с негативните емоции и бързо разбират какво се иска от тях. В бъдеще те стават успешни възрастни.
Как да измерим емоционалната интелигентност?
Има изобилие от достъпни текстове за измерване на емоционалната зрялост на детето. Например, можете да направите това с помощта на снимки. За да направите това, трябва да се редувате да показвате изображение с различни емоции: гняв, радост, негодувание, тъга, изненада и т.н. и вижте доколко детето може да разпознае емоции от изражението на лицето на снимката.
По-долу сме изброили „симптоми“, които могат да показват ниско ниво на емоционална интелигентност.
· Детето прехвърля вината върху другите;
· Не умее да говори ясно за емоционалното си състояние;
· Постоянно съди и критикува другите;
· Скрива чувствата си или говори за фалшиви чувства;
· Превръща мухата в слон или, напротив, не започва да решава проблемите, докато не растат като снежна топка;
· Често се обиждат;
· Не умее да прощава;
· Ригидност, не знае как да покаже гъвкавост, да симпатизира на другите хора;
· Студенина в общуването, липса на желание за емоционална интимност;
· Желание постоянно да бъде център на внимание.
Какво да направите, ако детето ви няма емоционални умения?
Ако детето не е емоционално развито, тогава родителите са използвали принципа на студеното възпитание. За да променят тази ситуация, самите те трябва да бъдат по-внимателни към децата си:
· Уважавайте всички емоции на детето, не само радостните;
· Използвайте емоциите, за да се доближите до детето;
· Проявете емпатия;
· Говорете за емоциите по достъпен и разбираем начин;
· Не затваряйте негативните емоции на детето;
· Научете детето си да се справя само с проблемите и реакциите към тях.
Основната разлика между простата интелигентност и емоционалната интелигентност е, че едно дете може да бъде абсолютен отличник, много ерудиран, но в същото време да бъде благоразумен, груб човек или алчен човек, което е неразумно от гледна точка на контрола емоции.
Психолозите казват, че съвременните хора са отишли твърде далеч, развивайки само интелигентността на децата. В крайна сметка умът ще бъде напълно безполезен в момента, в който емоциите вземат връх.
За да развиете емоционалната интелигентност, можете да използвате специални игри. Нека дадем няколко такива примера.
Емоционален куб
За тази игра ви е необходим куб с изображение на емоции. Можете да го направите сами.
Принцип на играта:
Родител задава въпроса: „Как се чувстваш, когато излизаш с най-добрия си приятел?“ или „Какво е настроението ти, когато ти отнемат играчката?“ детето трябва да избере желаната емоция сред изображенията на куба и да обясни защо е избрало точно тази картинка.
Крокодил върху емоциите
Подобно на класическата игра Crocodile, играта се развива без думи. Вие показвате емоции, детето се опитва да ги познае по мимиките и жестовете ви. След това сменяте местата. Между другото, можете дори да играете в отбори.
Хубав списък
Редувайте се да напишете с детето си продължението на фразата „Радвам се, когато…“. Тук може да има всякакви моменти: от слънчево време до пътуване и ходене на кино заедно.
Има и специални упражнения, които могат да се използват за работа с негативни емоции. Например „зла възглавница“. За да работите с емоциите на възглавницата, имате нужда от специална възглавница, която ще бъде нещо като спортна чанта: можете да я биете, да я ритате, да я тъпчете и да показвате агресия по всякакъв възможен начин. Трябва да подхождате към него винаги, когато възникнат принципите на негодувание и гняв.
Планер на доброто
За разлика от негативна възглавница, вашето бебе има нужда от нещо, което да проследява доброто му настроение. Това може да бъде дневник, където то ще записва положителните си чувства или Дневник на своите победи, където ще се съхраняват всички успехи и постижения на детето и където ще записва своите малки и големи победи.
Дори тези пет игри ще са достатъчни, за да увеличат емоциите ви умствената интелигентност на детето. След като работят с детето, родителите ще могат да наблюдават как ще се увеличи емоционалният речник на детето, няма да позволи на други хора и събития да развалят настроението му, ще може лесно да превключва от отрицателни емоции към положителни и да се увлича далеч с нещо не за награда, а защото му харесва.
Azbukvarik препоръчва на всички родители да развиват детето си не само по отношение на общата ерудиция, но и не забравяйте да го научите да забелязва нещата на другите и да се справя със собствените си емоции.