Значението на емоционалната връзка между майката и детето

След раждането много фактори допринасят за укрепване на връзката между майката и детето.

Чрез докосване бебето опознава света. Нежното поглаждане или леко гъделичкане предизвиква приятни емоции и първата усмивка на бебето. Всеки сантиметър от кожата е буквално осеян с различни видове рецептори, които предават сигнали към мозъка. Редовното излагане на рецептори води до най-простите невронни връзки.

Носенето на ръце дава на бебето усещане за сигурност. Като нежно притискате детето към себе си, ограничавайки донякъде движенията му, можете да напомните на бебето условията, в които е било през всичките девет месеца. И също така, не се страхувайте да „учите детето си на ръцете си“: когато отговаряте на повикването на детето и го вземете при себе си, вие не правите нищо лошо. Вие само показвате на бебето, че може да ви се има доверие и в случай на проблеми ще бъдете там.

Комуникация с детето, погледи, усмивки. Просто ви се струва, че новороденото бебе не разбира нищо. Най-малкото, още в пренаталния период, детето помни гласове, интонации и впоследствие разграничава „своите“ (майка, баща, баби и др.) И „непознатите“ дори по звук. Именно вашите богати изражения на лицето към вашето дете помагат за развитието на неговата емоционална интелигентност, запознават го с огромна палитра от чувства и го учат да реагира правилно на различни обстоятелства.

На 2-3 месеца децата развиват така наречения „комплекс на съживяване“ – това не е нищо повече от ярка положителна емоционална реакция към контакт с детето, към усмивка, отправена към него, към мили думи. „Комплексът за съживяване“ показва нивото на нервно-психическо развитие на бебето.

Влиянието на емоциите на майката върху детето

В продължение на девет месеца майката носеше детето под сърцето си, като по същество го предпазваше от всякакви фактори на околната среда, т.е. беше източник на сигурност; това беше нейният глас, който той чу в утробата; ръцете й бяха първите, които го погалиха; Майката е тази, която помага за задоволяване на глада и други физиологични нужди. Благодарение на майката бебето се научава да се доверява на този свят, да се отваря към него и да се надява на помощ. И всичко това се случва само благодарение на напълно уникална, невидима, фина връзка, която може да съществува само между майка и дете.

Огромен брой изследвания са посветени на влиянието на емоционалния фон на майката върху развиващия се плод. Освобождаването на голям брой хормони на стреса (кортизол, норепинефрин) значително забавя съзряването на централната нервна система в утробата. Учените обаче също не съветват жените да се отказват от изпитването на всякакви негативни чувства. Благодарение на майката още в утробата детето започва да се запознава с огромна палитра от емоции и преживявания, това е пряко запознаване със света.

Но дори и да се отдалечим от биохимичните процеси, протичащи в тялото на млада майка и дете, е глупаво да отричаме, че като цяло благоприятният емоционален фон на майката до голяма степен помага на детето да расте и да се развива правилно. Майките са тези, които имат щастието да бъдат най-важният човек в живота на едно новородено бебе. Но в същото време на плещите им лежи огромна отговорност, бреме и тревога за детето им. В нашето общество по-често майките са тези, които стават през нощта, за да се погрижат за събуденото си бебе; те са тези, които притискат бебето до себе си, когато детето има болки в корема или му никнат зъби.

Така се случва жените да се сблъскват с повече проблеми и грижи. В тази връзка нивото на тревожност и стрес при младите майки е по-високо, отколкото при мъжете. Те не винаги успяват да запазят лекота и позитивно отношение, въпреки че това е изключително важно както за детето, така и за отношенията между родителите. Значението на психологическото състояние на майката се крие във факта, че малките деца са в състояние да отразяват това, което ги заобикаля. В днешно време все повече се говори за феномена на огледалните неврони – тоест активирането на чувствата и емоциите при наблюдение на другите. И тъй като майката е най-близкият човек на бебето, детето несъзнателно не само имитира майката, но и изпитва същите чувства, които изпитва жената.

Този феномен все още не е напълно проучен, но помага да се обяснят много неща. Въз основа на това е очевидно, че емоциите на майката пряко влияят върху състоянието на нейното дете. Изключително важно е жената да е спокойна и хармонична. Намирайки се в такова леко, изобретателно състояние, майката е в състояние да помогне на бебето си да расте здраво и щастливо, обичайки този свят и хората.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *