5 научно доказани метода да възпитате умно дете

Един от основните приоритети за много родители е да подготвят детето си за успешна интелектуална дейност в бъдеще, но абстрактни цели като „направи детето по-умно“ изглеждат невъзможни и непрактични на фона на ежедневните грижи. За щастие дейностите, насочени към развиване на умствени способности, не трябва да бъдат трудни.

Просто включете това доказано ефективно занимание в ежедневието на вашето дете – това ще стане вашият осъществим и положителен принос за развитието на неговата интелигентност.

1. Прекарвайте повече време навън

Спортните тренировки са изключително полезни за децата, но също толкова важно е да се остави време и за спонтанна игра. Според резултатите от изследването спонтанната игра е неразделна част от развитието на социалните умения на детето. С намаляването на междучасията в училищата става изключително важно да се даде възможност на децата да играят навън. Няма значение дали децата правят снежна пързалка, прекарват часове в игри с приятели или отиват в парка с вас. Позволяването им да определят свои собствени граници и да взаимодействат с връстници насърчава развитието на жизнения префронтален кортекс, който ще се активира в социални ситуации до края на живота им. Така благодарение на ежедневното общуване и съвместни игри се формира и развива така наречената социална интелигентност у децата.

2. Оставете децата си да играят видео игри

Не е нужно да се притеснявате, ако децата ви трябва да останат вкъщи в дъждовен ден или тъмна зимна вечер и се втурнат към игровата конзола веднага щом влязат през вратата. Разбира се, важно е да се ограничи времето пред екрана, но много изследователи на детското развитие (включително Cheryl Olson, MD) вярват, че видеоигрите (дори тези, които не са за образователни цели) могат да осигурят безценни ползи за развитието на децата. Видеоигрите предизвикват децата и им дават рядко чувство за независимост във всичко – от решаване на логически проблеми и творческо изразяване до установяване на социални връзки с приятели въз основа на споделени интереси. Децата над 10 години вече са в състояние да възприемат сложните игри по по-дълбок и по-широк начин, но децата под 10 години също ще се възползват много от по-простите игри. С други думи, игрите за развитие на интелигентността при деца със сложни сценарии, според които детето се научава да действа самостоятелно и в група, както и да решава логически и творчески проблеми, носят несъмнена полза.

3. Направете съня семейна ценност.

Ако ви липсва мотивация да се придържате към режим на сън, последвайте примера на децата си. След като сте имали силно регулиран сън по време на ранна детска и предучилищна възраст на вашето бебе, разбираемо е да искате да разхлабите контрола си, след като детето ви тръгне на училище. Въпреки това, ако подобни глезотии редовно водят до липса на сън, здравето на детето ви ще пострада, което, за съжаление, се случва доста често. Днес 20-25% от децата в училищна възраст не спят достатъчно. Липсата на сън се отразява негативно върху способността им да обръщат внимание, колко дълго могат да обръщат внимание и способността им да се съсредоточат върху това, което се случва в клас, което има дългосрочно отрицателно въздействие върху академичните постижения. Според Националната фондация за сън на Канада, децата на възраст от 6 до 13 години се нуждаят от 9-11 часа сън, докато тийнейджърите получават оптимално 8-10 часа сън всеки ден. Опитайте се да ограничите използването на електронни устройства преди лягане и работете с детето си, за да разработите нова рутина за сън, която взема предвид възникващото му чувство за независимост и нови хобита.

4. Опитайте се да накарате детето си да се интересува от музика

Вашето дете проявявало ли е някога интерес към музиката? Ако не, може да искате леко да го побутнете в тази посока. Учени от Северозападния университет (САЩ) откриха връзка между музиката и академичните постижения по почти всички предмети. Според учените основният фактор е активното участие на детето в часовете по музика. Ако децата не се интересуват от случващото се и не импровизират в уроците, те пропускат много от положителните страни на урока. Опитайте се да говорите с детето си за присъединяване към училищен оркестър, хор или оркестър или обсъдете възможността за частни уроци по музика, ако то или тя е проявил интерес.

Децата, които сами учат и пишат музика, придобиват способността да „разпознават неврофизиологично“, тъй като трябва да избират фините разлики между звуците. Много деца, обръщайки активно внимание на звуците и възпроизвеждайки музика, са подобрили значително своите академични резултати, което е показател за умствено развитие както в училище, така и при последващите стандартизирани изпити и тестове.

Освен това заниманията по музика спомагат за формирането и развитието на емоционалната интелигентност у децата, без която интелигентност умственото развитие не може да се счита за завършено.

5. Наблегнете на усилията и упоритата работа.

След десетилетия на изследване на мотивацията и интелигентността, Карол С. Двек от Станфордския университет стигна до заключението, че обучението на децата на важността на усилията и упоритата работа има дългосрочни положителни ефекти върху развитието на тяхната интелигентност. Тя твърди, че родителските похвали за „талант“ и „надареност“ свързват децата с правото на успех и ги лишават от мотивацията, от която ще се нуждаят, когато училищната работа и високите оценки вече не идват лесно. Обратно, ако хвалите детето си, че е намерило решение на проблем или е изпълнило трудна задача, то ще разбере, че постоянството води до положителни резултати и че успехът рядко идва лесно. И това знание ще му бъде много полезно, когато порасне.

С малко планиране можете да обогатите ежедневието на детето си с дейности, които ще помогнат за развитието на неговата интелигентност, учене, решаване на проблеми, социално взаимодействие и упорита работа, без да запълвате ценното свободно време с прекомерни натоварвания и строго регламентирани извънкласни дейности.

Може да забележите, че много от дейностите, предложени в тази статия, помагат на детето ви с повече от академични умения. Намерете подход, който работи както за вас, така и за вашето дете. И най-важното, не забравяйте, че нивото на интелигентност (IQ) далеч не е единственият показател за бъдещ успех.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *