Хранене по време на бременност

„Ние сме това, което ядем“, казват французите. Справедлива. А по време на бременност от това какво и как се храним зависи и как ще се развива детето ни, както и как тялото ни ще се възстанови след раждането. така че…
колко са там
Определено не два пъти повече! „Хранене за двама“ е метафора. Преяждането по време на бременност причинява не по-малко вреда на бебето от недохранването. Всъщност енергийните нужди по време на бременност се увеличават само с 15%, т.е. с около 300 kcal, и това са 2 чаши нискомаслен кефир или едно яйце или 150 g тестени изделия.
Как да се храним?
Не бързайте, дъвчете старателно. Като поглъщате храната без да дъвчете, вие увеличавате времето, необходимо за нейното усвояване. А това води до преяждане.

За бременните жени става особено важно процесът на хранене да е приятен – изхвърлете всички грижи от главата си (поне докато ядете!), Добавете хубав малък детайл към сервирането на масата – красиви прибори за хранене или салфетки, букет цветя на масата, дори за себе си. Можете да пуснете тиха музика. Много е добре, ако храненето е придружено от приятен, спокоен разговор – тук правилото „когато ям, съм глух и ням“ не работи.

Помислете за съвместимостта на храните – различните храни изискват различни адаптивни реакции от храносмилателните сокове за тяхното усвояване. Най-честата и неблагоприятна комбинация е протеини и нишесте. Спазването на основните правила за съвместимост на храните ще ви помогне да избегнете киселини, метеоризъм и други неприятни явления.
Кога е наличен?
Най-хубавото е да почувствате лек глад. Гладът и усещането за вкус са единствените ориентири за качеството и естеството на необходимата храна.

Ако храната е последвана от дискомфорт, тежест в стомаха или червата, не яжте, докато комфортът не се върне. Както физическото, така и психологическото неразположение потискат отделянето на храносмилателни сокове и пречат на усвояването. Не напразно животните и децата избягват храната, когато са болни, това е инстинкт! Всяка храна, изядена в състояние на болка, само засилва това състояние. Ограничете това, което ядете, но пийте повече. Същото правило важи и за ранната токсикоза при бременни жени – ако тя няма психологическа основа, тогава токсикозата почти винаги показва независимо прочистване на тялото. Подготвяйки се за раждане, тялото изхвърля всичко ненужно (отпадъци и токсини) – така че трябва да се отнасяте към състоянието си с разбиране и без паника.
какво има там
Само пресни продукти, които не са съхранявани дълго време. Повече сурови зеленчуци и плодове, билки, зърнени храни.

На всеки етап от вътрематочното развитие вашето бебе се нуждае от повишено количество определени хранителни вещества – техният дефицит няма да има забележим ефект върху тялото на жената, но може да повлияе на развитието на нероденото дете.

Няма нужда внезапно да променяте нещо в диетата си, когато забременеете, ако сте яли балансирана диета преди бременността. Протеини, мазнини, въглехидрати, минерални соли и витамини, всичко това се съдържа в храните, които ядем ежедневно: месо, риба, млечни продукти, зеленчуци, плодове, билки, зърнени храни, морски дарове.

Протеините са основното нещо в диетата на бременната жена и трябва да се съдържат в естествени храни. Това са постно месо, птиче (прясно), риба (за предпочитане морска), млечни продукти, бобови растения (леща, зелен грах, соя, зелен фасул), ядки (орехи, лешници, фъстъци), слънчогледови семки. За предпочитане е месото, птиците и рибата да се варят или пекат, като количеството месо на седмица е 2 пъти седмично по 150 г, рибата – 3 пъти седмично по 200 г.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *