Каква привързаност изпитва едно дете към родителите си?

Има няколко вида привързаност на детето към майката и бащата:

1.надежден тип – по-голямата част от децата с такава привързаност.

Такива бебета са уверени в любовта и грижите на майка си и баща си. В бъдеще те израстват хора, които уважават себе си и другите хора и не ги манипулират;

Тревожно-амбивалентният тип се формира при деца, които не са уверени в родителите си. В бъдеще това се превръща в недоверие към партньора, търсене на силна близост с него и ревност. Такива хора често не вярват във взаимността и искрените чувства, които хората около тях проявяват към тях;

2.тип избягване на привързаността – появява се поради факта, че децата не са получили достатъчно подкрепа в детството. Израствайки в бъдещето, хората се страхуват от кавги и раздяла;

3.дезорганизиран тип – появява се при деца, които са имали травматични взаимоотношения със значими възрастни (родители) или дори насилие. В зряла възраст такива хора искат да получат близост от друг човек и да се чувстват сигурни. Но в същото време са склонни да избягват интимността, най-често от страх.

В сиропиталище децата нямат собствен възрастен. Те обикновено не формират сигурен тип привързаност и това се отразява на целия им живот.

Как масажът и гимнастиката влияят на привързаността между детето и родителите?
Основната цел на масажа и гимнастиката с дете от специалист е да укрепи мускулите и да помогне на детето да овладее двигателните умения, подходящи за възрастта. Резултатът е суха процедура, която по никакъв начин не засяга развитието на емоционалната връзка между бебето и значим възрастен.

В случай, че майката (бащата) самостоятелно се занимава с масаж и гимнастика с детето, тя работи и върху общо укрепване на мускулите и коригиране на често срещани детски проблеми (обичайно накланяне на главата, огъване на тялото, пълзене на ранен партизан и др.). И освен това:

осигурява тактилен контакт, което е много важно за бебетата през първата им година от живота за пълноценно развитие;

дава усещане за сигурност. Мозъкът не хаби ресурси, за да се защити от околните стимули и се фокусира по-добре върху получаването на нова информация, което означава, че се развива;

дава разбиране за границите на тялото, съзнанието, че ръцете и краката са негови;

дава представа за възможностите на тялото си (бебето се научава да държи главата си, да се преобръща настрани и по корем, да стои на прави ръце и т.н.).

И най-важното е, че в процеса на дейност между майка (баща) и бебето се формира надежден тип привързаност. Родителят започва да разбира нуждите и желанията на бебето и се научава да реагира правилно на детето. Бебето усеща и разбира, че е важно и е в пълна безопасност.

В резултат на това бебето развива силна емоционална привързаност към родителите си. И това е необходимо за пълноценното развитие на детето, като храна и сън.

Затова подкрепям независимото родителство с нормотипно дете у дома в позната среда. Моят онлайн курс “Baby Fitness” е система за взаимодействие между родители и бебета. Съзнателният контакт между майка (баща) и бебе помага:

физически развивайте детето – последователно преминавайте през всички ключови двигателни етапи, без да бързате;

организирайте всички процедури за грижа по такъв начин, че да не създават затруднения на родителите и да са физиологични и безопасни за бебето (смяна на пелени, измиване, втвърдяване и др.);

разнообразяване на майчинството – игрите и детските стихчета допринасят за емоционалното, физическото и умственото развитие;

облекчаване на тревожността на родителите – когато има знание, няма страх. Мама и татко знаят как да общуват с бебето, какво означават новите умения на детето, защо може да плаче и как да му помогнат и много други.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *