Първата година от живота на детето е изпълнена със събития – буквално всеки ден то научава нещо ново. Още на първия си рожден ден бебето започва да използва основните умения, от които се нуждае за по-нататъшно развитие. В бъдеще тези действия ще бъдат несъзнателни, но първо бебето ще трябва да се опита да научи нови полезни умения. Сред тях е умението за дъвчене, което помага на детето постепенно да премине от течна към храна на гранули.
В първите месеци от живота на новороденото захранването започва с прием на течна храна (майчино мляко и/или адаптирано мляко). При кърмене сукателният рефлекс на бебето се активира „автоматично“. Това се обяснява с факта, че храносмилателната му система все още не е достатъчно развита и не може да преработва други продукти. Дъвкателните умения при децата също са частично рефлексивни и включват редица взаимно координирани процеси. Обикновено се свързват на 8+ месечна възраст. Въпреки това, не всички деца започват да дъвчат сами без проблеми. Много родители се сблъскват с факта, че дете на възраст от 1 година не дъвче, но веднага поглъща храна и може да започне да се задави. В този случай те може да не предприемат никакви действия и не бързат да научат бебето да дъвче, продължавайки да го хранят с течни пюрета.
Защо е важно да развиете умения за дъвчене навреме? Навременният преход от течно към твърдо хранене спомага за нормалното функциониране на храносмилателната система и помага за формирането на правилната хапка.
важно!
Овладяното умение за дъвчене също поставя основата за по-нататъшно развитие на речта, тъй като по време на дъвченето работят всички органи на говорния апарат: устни, език, бузи, челюсти.
Кога да научите детето си да яде на парчета
Преди да отговорим на въпроса „Как да научим дете да дъвче парчета?“, Нека да разберем на каква възраст това става уместно. Оптималният период за въвеждане на допълващи храни с парчета се счита за 9-10-месечна възраст. През този период на повечето бебета им поникват първите зъби. Въпреки това няма да спрем да ви напомняме, че развитието на всякакви умения при децата става индивидуално и родителите не трябва да се притесняват, ако въвеждането на гранулирана храна надхвърли установената възраст.
Кога можете да опитате да дадете на бебето си първите ястия с малки парченца? Бебето самостоятелно ще ви уведоми, че е готово да се научи да дъвче. Просто гледайте поведението му.
Когато бебето се интересува от възприемане на нова диета, то прави следното:
започва да имитира дъвкателни движения, пляскане и сърбане;
отваря широко устата по време на хранене;
спира да смуче храна от лъжица и я смачква с устни;
започва да пъха твърди предмети в устата си.
Защо имате затруднения с дъвченето?
Как да научим детето да яде на парчета, ако не иска да дъвче твърда храна (изплюва, задавя се, е капризно)? Първо трябва да разберете причините за отказа. Често срещаните проблеми включват:
късно въвеждане на допълващи храни. Важно е своевременно (а именно от 4-6 месеца, съгласно препоръките на Съюза на педиатрите на Русия) да добавите храни за първото хранене към диетата на детето – еднокомпонентни зърнени каши и зеленчукови пюрета;
само пюреобразна консистенция на храната. Някои родители се страхуват да дават на бебето си под една година ненарязани храни, което в бъдеще може да доведе до пълен отказ от твърда храна и нежелание да дъвче самостоятелно;
твърде много ново. Бебето може да не приеме веднага непознати вкусове и текстури. По-добре е да добавите нови съставки към вече познати и любими продукти, като пюрета или зърнени храни. Най-добре е да използвате готови храни за деца на възраст 9–11 месеца, които вече съдържат малки парченца;
пренебрегване на хранене с лъжица. Заедно с появата на лъжица, детето започва постепенно да развива дъвкателни движения. Ще бъде трудно да преминете директно от бутилка към храна на гранули;
заетостта на родителите. Грижата и вниманието на родителите е основният критерий, за да може детето да научи всички важни умения, включително дъвчене. Бързият и правилен процес на обучение на детето да яде на парчета също е заслуга на възрастните. Бъдете търпеливи и помогнете на бебето постепенно да премине от обичайната течна храна към по-твърди парчета;
повишена активност и неспокойствие на детето. Ако детето не може да се концентрира, тогава е трудно да го научите да дъвче твърда храна. Съсредоточете се върху храненето с детето си. По време на хранене елиминирайте всички разсейващи фактори: музика, телевизия, играчки.
Как да научим дете да дъвче парчета
За да сте сигурни, че усвояването на нови умения не се превръща в мъчение за детето, то трябва да бъде забавно и образователно. Как да научим детето да дъвче твърда храна, за да го заинтересуваме от процеса? Експертите на FrutoNyanya препоръчват да започнете храната на гранули с любимия продукт на вашето бебе. Най-добре е да въведете нова консистенция на храната, когато е гладно.
Нека разгледаме по-подробно последователността на въвеждане на допълващи храни. ястия с различна консистенция.
Пюрето е „най-леката“ храна след кърмата или адаптираното мляко. Според препоръките на Съюза на педиатрите на Русия, зеленчуковите и плодовите пюрета са най-подходящи като първа допълнителна храна за деца на възраст 4-6 месеца.
Следващата стъпка е пюре с малки парченца. Препоръчително е да ги въведете в диетата на около 9-10 месеца. Пюретата с парчета от „Фрутоняня” са идеални за това, например месни и зеленчукови пюрета „Пуйка, картофи, броколи”, „Пиле, картофи, моркови”, „Телешко, ориз, зеленчуци”, „Спагети болонезе”, „Булгур”. с Турция“ “ На същата възраст можете да започнете да давате на детето храна, намачкана с вилица или лъжица.
Започвайки от 10-11 месеца, можете да давате на детето си парчета зеленчуци, плодове, хляб или бисквити. С развитието на млечните зъби (1,5–2 години) можете постепенно да прехвърлите бебето на обща маса. На около 3 години детето може да дъвче с усилие различни храни: зеленчуци, плодове, месо, бисквити.
Как да научим дете да дъвче на 1 година? През първата година от живота си бебето прекарва по-голямата част от времето си, гледайки родителите си, така че е важно да се покаже чрез пример как да се храни правилно:
хранете бебето си по същото време, когато ядете, като го поставите до себе си;
Докато храните бебето, правете дъвкателни движения, така че бебето да повтаря след вас.
Можете да добавите игрови елементи към учебния процес, например добре познатия „самолет“. Можете също така да разкажете на детето си за храните/продуктите, които му предлагате. Коментирайте с гласа си действията си: „Взимаме малко супа с лъжица и я слагаме в устата си.“
Как да научим дете да дъвче парчета след една година? Не трябва да очаквате вашето бебе веднага да се научи да дъвче правилно. Може да му отнеме около месец или повече, за да разбере процеса. Когато детето ви започне да дъвче само, не забравяйте да го похвалите и да продължите да му показвате с пример как да го прави правилно. Вашата грижа, търпение, разбиране и желание да научите детето си на нови и полезни умения ще ви помогнат да постигнете успех и да консолидирате положителните резултати.