Бруксизмът е неконтролируемо скърцане със зъби, почукване и сърбане, което най-често се случва по време на сън. Такъв епизод продължава няколко секунди или минути и може да се повтори няколко пъти на нощ. Може да попречи и на съня на близките, причинявайки им силно нервно напрежение.
Защо възниква бруксизмът?
– спазми на челюстните мускули;
– неправилна захапка, неправилна структура на зъбите, каменна плака;
– неврологично разстройство;
– стрес, нервно напрежение;
– понякога заболявания на гръбначния стълб.
Последици от бруксизма:
– болка в челюстта;
– сутрешно главоболие;
– световъртеж;
– болка и шум в ушите;
– болки във врата, раменете и гърба;
– лош сън;
– събуждане от изтощение/липса на сън
Детето скърца със зъби – това глисти ли са?
Има погрешно схващане, че скърцането със зъби показва наличието на червеи в човешкото тяло. Това не е вярно: не са намерени съвременни научни доказателства за това.
Ако забележите, че детето ви скърца със зъби, но това е рядък кратък 5-секунден феномен, най-вероятно това не е бруксизъм, а нервно напрежение: така нервната система реагира на лек стрес, преживян предишния ден. Често такива нередовни признаци не изискват лечение до 6-7-годишна възраст и изчезват сами.
Какво да правите, ако детето скърца със зъби в съня си?
През нощта, при скърцане със зъби, емайлът или самите зъби постепенно се изтриват и деформират, поради което е необходимо да се свържете със зъболекар. Лекарите изработват индивидуални специални протектори за уста, които се носят през нощта и предотвратяват пълното затваряне на зъбите. Но това не премахва причината.
Мускулните спазми могат да бъдат облекчени от топъл компрес (или пелена, бутилка вода), приложен върху страните на долната челюст преди лягане. Лекият масаж на лицето също ще помогне за отпускане на мускулите.
Можете да проведете изследване – полисомнография, което помага да се разбере дали процесите на съня протичат правилно и се записва спастично свиване на дъвкателните мускули. Това е важно, за да се изключи епилепсията като причина за бруксизъм.
Проверете състоянието на гръбнака и мускулите около него при специалист. Често това може да е причината за скърцане със зъби.
Правете дейности с бебето, които му харесват и които успокояват (например топла вана или четене на любима книга), особено преди лягане (избягвайте активност и свръхстимулация);
Направете релаксиращ масаж (леки, меки удари);
Организирайте условията за сън (комфортът и по-ранното лягане понякога помагат да се справите с преумора);
Уверете се, че няма преяждане преди лягане: работата на храносмилателната система по време на сън е ненужен стрес за детето;
Обсъдете какво го притеснява;
Кажете ни как да контролирате емоциите си;
Опитайте техники за релаксация (бавна, приятна музика, облекчаване на мускулното напрежение)