Ваканция с децата

Нека започнем с очевидните факти: ваканцията с деца е толкова неприятна! Да тръгнете на пътешествие до божествената зелена планета и да мъкнете със себе си цял куп детски неща, играчки и други „благини“, само за да не избухва детето на плажа или някъде другаде, не е забавна перспектива. Съгласете се, трудно е да наречете такова изморително и освен това скъпо пътуване „ваканция“.

Още веднъж повтарям, че пътуването с деца далеч не е най-добрият вид почивка. Все пак определено трябва да го направите. И ето защо.

Семейните почивки дават възможност за повече общуване с децата, която толкова често липсва в забързаното ежедневие. След пътуване с цялото семейство ярките спомени остават за дълго време, а децата стават по-мили и по-симпатични.

Семейното пътуване с деца дава двойно предимство: детето се научава да познава себе си и да разбира другите. Дениз Даниелс, бивш телевизионен журналист и основател на неправителствения Национален институт за децата, обяснява, че като си взаимодействат помежду си, децата от различни страни и култури се научават да уважават другите хора, като същевременно изграждат самочувствие.

Повече уважение? Повече емпатия? Да, това е вярно. Може би пътуването с цялото семейство може да се нарече интензивен курс за възпитаване на чувство на уважение и съпричастност у децата, както и курс за разширяване на детските хоризонти.

С неистовия и хаотичен ритъм на съвременния живот понякога ни е по-лесно и удобно да създадем свой собствен малък свят и да останем в него за дълго време. Обграждаме се със съмишленици – хора, чийто начин на живот, възгледи и вярвания са подобни на нашите. Освен това, според статистиката, 54% от възрастните живеят в родния си град, така че много от тях се оказват заобиколени от хора със същото образование и произход.

Въпреки че животът в малък уютен свят дава усещане за комфорт и спокойствие, той не разширява мирогледа, не въвежда алтернативни идеи или иновации в обичайния начин на живот. С други думи, този начин на живот само засилва вашите предубеждения, субективни възгледи.

Честно казано, този живот изглежда твърде скучен.

Израснал съм в малък провинциален град, където всички жители се познават. Животът там беше спокоен и безопасен, а хората се отнасяха един към друг с доброта и грижа. Има много неща, за които често обичам да мисля, но монотонността определено не е едно от тях.

За щастие семейството ни пътуваше много. Родителите ми се опитаха да живеят пестеливо и жертваха много материални блага, за да можем да видим света, който съществуваше извън родния ни град. Затова аз и брат ми и сестра ми имахме възможност да пътуваме до различни части на света и да опознаем други култури.

Като дете чувах хора от различни страни да говорят езиците си и научих повече за живота им. Видях ужасно икономическо неравенство в африканските страни и също празнувах Великден в черна църква на един от карибските острови. И въпреки че по време на нашите пътувания все още бях неспокоен и упорит тийнейджър, аз съм вечно благодарен на преживяванията и ярките впечатления, които ме промениха към по-добро – пътуването ме направи по-отворен и ми даде увереността да погледна отвъд малкия си свят.

Знам, че не всеки има време или средства да пътува в чужбина или дори да пътува до други части на страната си. Но за да изпитате предимствата на семейната почивка, не е нужно да ходите далеч от дома. Например Мери Хелън Имордино-Янг, асистент професор по образование, психология и неврология в Университета на Южна Калифорния, предлага родителите да въвлекат децата си в международна обществена дейност, което ще им позволи да взаимодействат с хора от различни демографски, социални и етнически групи по света.

Има много други начини да отидете на „пътуване“, без дори да се качвате на самолет. Прекарайте уикенда със семейство от различна националност. Разговаряйте с хора от други страни, живеещи наблизо. Поканете детето си да намери приятели за писане в Интернет – деца от различна националност или живеещи в друга част на страната. Винаги, когато имате шанс да разширите границите на вашия свят, не забравяйте да го вземете!

Пътуването само с дете обаче не е достатъчно; Родителите определено трябва да говорят с децата си за тяхното бъдеще.

Изследванията показват, че никога не е твърде рано да запознаете детето си с междукултурната комуникация. Разказвайки на децата си в начална или предучилищна възраст за Байкал или Камчатка, Унгария или Нова Зеландия, няма да губите време – те определено ще го запомнят. По този начин можете да възпитате у децата си ценни черти на характера, които ще се развият с времето.

„Децата трябва да се научат да намират общ език с хора от различни националности и манталитети и след това да се опитат да приложат своя опит на практика с помощта на възрастни, които заслужават тяхното доверие“, обяснява Имордино-Янг.

Няма значение къде отивате – на другия край на света, на пътешествие из вашата страна или из родния ви град – пътуването с деца е наистина полезно. Може дори да се каже, че е необходимо. Ако дадете възможност на децата си (и на себе си) да се запознаят с различни хора, култури и интересни места, тогава повярвайте ми, това ще ви изплати напълно всичко – парите, времето и нервите, изразходвани. Вероятно няма да можете да избегнете силните думи, които ще мърморите под носа си, когато детето ви избухне на летището. Но кой знае, може би след пътуването ще се научите да говорите тези думи на друг език.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *