Каши на млечна и водна основа, омлети на фурна със зеленчуци, извара и зърнени запеканки, извара с плодове, чийзкейкове, палачинки. Сигурни сме, че вече сте се опитали да приготвите всичко по-горе за вашето бебе. Но какво да направите, ако искате нещо ново или любимото ви ястие не е намерено? Предлагаме ви свежи идеи за вкусни и здравословни закуски за най-малките:
1. Авокадото е чудесна и изключително здравословна идея за закуска за бебета, като се започне от най-ранна възраст (в Европа авокадото се препоръчва да се въвежда в допълващи храни за деца от 6-месечна възраст). Този изключително здравословен диетичен плод (!) съдържа 12 от 13 известни витамина и практически не съдържа захар. Той е много питателен, но мононенаситените мазнини, които съдържа, са здравословни и лесно смилаеми. Освен това много деца харесват приятния маслен, леко орехов вкус.
4 идеи за закуска с авокадо за деца:
Мус от авокадо и банан (обелете двата плода и ги сложете в блендер. Воала!). Бебета от 6-месечна възраст могат да го пробват.
Сандвичи, направени от пълнозърнест хляб или хрупкав хляб. Пулпата на зряло авокадо може да се намаже отгоре като масло. Украсете сандвичите с билки. Ако детето вече яде цитрусови плодове, капка лимонов сок идеално ще допълни вкуса.
За любителите на сладкото (от около 2 години) – здравословен шоколадов мус от авокадо. Пулп от зряло авокадо, 1-2 супени лъжици кафява захар или мед, 1-2 супени лъжици натурално какао на прах. Смесете в блендер и сервирайте в красива ваза. В този сутрешен десерт, в допълнение към полезните свойства на авокадото, ще бъде добавен цял набор от микроелементи, на които е богато какаото: например калий, калций, магнезий и желязо.
Освен това авокадото може да се използва в млечни шейкове с добавяне на горски плодове. Мляко, авокадо и всякакви сезонни горски плодове (например ягоди, малини), всичко, което вашето бебе обича и яде. Каква страхотна идея за начало на деня.
Не забравяйте, че зрялото авокадо е подходящо за приготвяне на закуска (кожата и костилката на този плод се отделят лесно, а пулпата има кремообразна консистенция)
Както при всеки нов продукт, въвеждайте авокадо в диетата си постепенно, за да избегнете алергични реакции.
2. Яйцата са питателни и здравословни във всички видове (ако вече сте ги добавили към диетата на вашето бебе) Но опитайте пъдпъдъчи яйца! Те са също толкова вкусни, колкото и обикновените, но са много по-богати на микроелементи и много по-малко предизвикват алергии. С тях можете да приготвите омлет (смесете 3-4 яйца с малко количество мляко и изпечете във форми с добавка на зеленчуци и билки), бъркани яйца в кръг от черен пипер или просто да ги сварите твърдо – вашето бебе със сигурност ще ги оцени, те са специални, за деца – малки.
3. Смутита – питателни, пълни с витамини и какво пространство за въображение! Всякакви плодове или плодове – във всяка комбинация, всичко, което не предизвиква алергии у детето, всичко, което той сам е избрал. Измийте, обелете и сложете в блендер. Можете да добавите мляко или течно натурално кисело мляко. Пийте през сламка или яжте с лъжица. Започнете с банан в комбинация с ябълка или круша от 6 месеца и докато добавяте нови плодове или сладки зеленчуци към вашата диета, измислете нови комбинации.
4. Парфе в красива прозрачна чаша или модерно малко бурканче. Принципът е следният: на дъното има слой от парчета меки плодове и пюре от горски плодове, след това кисело мляко (за предпочитане натурално) или извара, след това нещо хрупкаво (натрошени ядки, мюсли, парченца детски бисквити). И повторете всичките 3 слоя отново, ако височината на чашата позволява.
5. Не е скучна каша.
Овесени ядки, елда, царевична каша, ориз, просо, украсени с ядки или гранола, с мляко или вода, с масло и дори сирене. Изработен от люспи (сплескани и задушени зърна) – той се готви бързо, съдържа всички същите полезни микроелементи като зърнени храни за „възрастни“ и практически не изисква дъвчене, което означава, че е подходящ за деца от 6 месеца. Ако бебето знае как да дъвче, тогава можете да разредите обичайния вкус с малки парченца плодове (банани, кайсии, печена ябълка, мека круша) или пюре от всякакви плодове и плодове, които вече сте въвели в допълващи храни. И няма нужда да добавяте захар или мед към бебешката каша. За да го подсладите малко, добавете натурален сок от ябълка или круша при готвене. Между другото, по-големите деца могат сами да украсят кашата си!
6. Всички деца обичат палачинки, но традиционните палачинки са тежка и не много здравословна храна за децата. Предлагаме да ги направите от банани – здравословен диетичен вариант. Разбийте 1 голям банан в блендер с 2 пилешки (или 7-8 пъдпъдъчи яйца). Запържват се от двете страни в сух тиган. За да изглежда закуската по-елегантна, използвайте форми във формата на животни или слънце. Натуралното кисело мляко, пюрето от печени ябълки или всяко друго плодово или горско пюре са идеални като сос.
7. Сутрешни ролки. Намажете тънък пшеничен хляб – тортила – с тънък слой мека извара или меко сирене (например козе), покрийте всичко отгоре с тънки резенчета краставица, шунка, настъргани моркови, добавете билки. Навийте на тръба и нарежете на пръстени с дебелина 2 3 сантиметра. Можете да приготвите плодова версия, като използвате тънки резенчета ягода, праскова, ябълка или малки горски плодове. Твърдите плодове като ябълките могат лесно да се нарежат на филийки с белачка за картофи.