Първи думи на детето

След като вашето бебе достигне определен етап на развитие, вие отчаяно ще искате да знаете кога то (или тя) ще каже първите си думи. Цялото семейство затаява дъх при всеки звук, който издава детето, надявайки се този път да чуе напълно оформена дума или фраза. И разбира се, в този момент има тайна битка между родителите, когато майката се надява, че първата дума на детето ще бъде „мама“, а бащата очаква, че в най-решаващия момент тя ще бъде „татко“. Залозите тук са големи, но, за съжаление, нищо не може да се предвиди.

Както при всички останали етапи от развитието на вашето бебе, ние не можем да предвидим какви ще бъдат първите думи или кога точно ще се случи това, но можем да отговорим на много от вашите въпроси, свързани с развитието на речта при деца под една година:

Как да насърчите детето си да се опитва да говори?

Общувайте
Може би подобна комуникация може да изглежда малко неестествена отвън, но ако бебето ви погледне и каже „лалала“, отговорете на това с въпроса „Пее ли песента – лала?“ Това ще помогне на детето ви да развие разбиране за комуникация.

Използвайте имена и заглавия
Дайте имена и заглавия на всичко. Когато докоснете мека играчка, кажете: „Ето пандата Петя“, когато храните детето си, покажете прибори за хранене с думите: „Това е лъжицата на татко“ – такива прости упражнения помагат на бебето да започне да свързва предмети с думи.

Малък читател
Четенето на образователни книги на дете, което не разбира тяхното значение, може да изглежда като неблагодарна (и скучна) задача. Това вярване е напълно погрешно: четенето на прости приказки и стихотворения ще помогне на вашето бебе да разбере значението на все повече и повече думи, ще развие по-широк речников запас и ще насърчи детето ви да стане запален читател в бъдеще, когато порасне!

Кога (на каква възраст) детето казва първата дума?

Честит първи рожден ден
Обикновено децата започват да произнасят първите си думи около една година, но ако детето ви проговори малко по-рано или по-късно, това е съвсем нормално.

Копиране със съкращаване
Пригответе се за факта, че първите думи на вашето бебе няма да звучат перфектно, но то (тя) ще се опита да повтори всичко, което казвате. Може например да чуете „мамо“ вместо „мама“, „бака“ вместо „куче“, „олти“ вместо „жълто“ и „гети“ вместо „спагети“… Понякога детето само казва първите срички на думите, не се притеснявайте, на първия етап от формирането на речеви умения това се случва при много деца.

Както казват животните
За децата е по-лесно да произнасят гласни, отколкото съгласни, така че животинските звуци като муу, пчела, кококо, гагага и игого са чудесни за насърчаване на нови думи.

Как можете да научите бебето си да говори с изречения?

Честит втори рожден ден
На около двегодишна възраст вашето дете ще започне да казва по-сложни фрази и изречения вместо отделни думи. Както при първите думи, това може да се случи малко по-рано или по-късно, така че не се тревожете много за това.

Не коригирайте
Вместо да коригирате детето си, когато едно изречение не е структурирано правилно, повторете казаното, но използвайте правилна граматика. Например, ако едно дете каже: „Маша, дай ми да пия“, вие трябва да повторите „Моля, дай и на мен да пия“. Това е много по-продуктивна техника на обучение за вашето мъниче, като му помагате да чува последователно правилната структура на изреченията.

Време за история
Можете да насърчите детето си да използва пълни изречения, като помолите малкото си да разкаже за игра, на която е играло, или за разходка, на която сте ходили. Този метод не само принуждава детето да подбира думи и фрази за произнасяне, но и го въвлича в комуникация.

Дайте време на вашето бебе
Толкова сме свикнали с висока скорост на речта, че когато общуваме с дете, е лесно да поискаме да завършим изречение вместо него, което той произнася твърде бавно. Това не трябва да се прави; трябва да дадете време на бебето да помисли коя дума трябва да се каже след това. Научаването на ново умение винаги отнема време, така че дайте на детето си възможност да овладее това умение бавно, със скорост, която съответства на възможностите на детето, без да подсказва отговорите.

Сега, скъпи майки и татковци, надяваме се, че знаете какво да очаквате в бъдеще от вашето любимо бебе и как да помогнете на детето си да говори.

Коя е първата дума, която обикновено казват децата? За повечето деца, разбира се, „мама“ е първата дума. Но това не винаги е така. Първата дума може да ви се стори неразбираема, например синът на моя колега изрече непознатата „тяканя“ като първа дума, като по този начин обедини сестрите на майка си в едно понятие (по-късно разбрахме, че „тяканя“ означава „леля Катя и леля Аня”).

Бъдете подготвени, веднага щом детето ви започне да казва първата дума, вие навлизате в нов свят на комуникация и взаимодействие, където започва всяка фраза, която казвате не играят значителна роля в образованието. Само от вас зависи какви ще бъдат първите думи на вашето дете. Научете бебето на първите му думи и разширете способността му да общува.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *