Развитието на детето в утробата става постепенно през всичките 9 месеца на бременността. Но през първия триместър (до 12 седмици) се формират всички органи и системи на тялото – това е най-важният етап в развитието на ембриона, а през втория и третия триместър детето расте бързо, наддава на тегло , и се подготвя за живот извън утробата. Нека да разгледаме основните точки на развитие седмица по седмица. Между другото, тези седмици (по отношение на първия триместър) се считат за най-опасни за бебето. Всяко отрицателно въздействие може да доведе до образуване на патология или спонтанен аборт.
Какви са приблизителните етапи на развитие на детето в утробата по седмици?
И така, нека започнем с 5-та гестационна седмица (това е приблизително 1 седмица забавяне на менструацията на жената, броим в съответствие с акушерските дати). Размерът на ембриона е само 3 милиметра, а невралната му тръба, сърцето и белите дробове и щитовидната жлеза вече започват да се оформят.
6-та седмица – ембрионът развива зачатъците на ръцете и краката. На ултразвук вече ясно се различават двете полукълба на мозъка. Започва образуването на червата. Дължината на ембриона достига 7 милиметра.
Седмица 7. Интердигиталните пространства вече са видими. На ултразвук се виждат кухините (очите на ембриона), носната гънка и слуховото възвишение – бъдещите уши. Дължината на ембриона е 8 мм.
Седмица 8. През тези 7 дни ембрионът расте много бързо, в началото на седмицата е с размери 15-20 милиметра, в края на седмицата е 2 пъти по-голям. Ембрионът започва да развива черти на лицето. Появяват се уши, нос, шия.
Седмица 9. Пръстите на ръцете и краката вече са ясно дефинирани. Има интензивно развитие на кръвоносната система.
Десетата седмица се характеризира с развитието на сукателния рефлекс в плода.
До 12-та седмица плодът има добра чувствителност, което показва развитието на централната нервна система. Има реакции не само на допир, но и на дишане. Костната система постепенно укрепва. По този начин развитието на детето се случва в утробата през първия триместър на бременността.
На 13-14 седмици гениталиите на момчетата достигат такъв размер, че стават видими по време на ултразвуково изследване с добро устройство на опитен специалист.
16-та седмица се характеризира с осификация на черепа и повишена подвижност на детето, въпреки че повечето бъдещи майки все още не забелязват никакви движения. Мускулната система се развива активно. Бебето вече тежи около 180 грама и е високо 13-14 сантиметра.
На 20 седмица от бременността бебето започва да прилича все повече и повече на сладките бебета, които виждаме по кориците на списанията. Главата става по-пропорционална спрямо тялото. Вярно е, че тялото е изцяло покрито с косми „vellus“, които в по-голямата си част ще изчезнат до момента на раждането и почти няма мастен слой, поради което бебето изглежда слабо. Но това не пречи на детето активно да се движи вътре в майката и тя вече забелязва това. Височината на детето достига 19 сантиметра и тегло 300 грама.
На 24-та седмица от бременността детето има еднакъв ръст на фигури, тежи 600-700 грама. Той се движи активно, сърцето му бие и ударите му вече могат да се чуят чрез акушерски стетоскоп, освен ако не пречи плътният мастен слой на коремната стена на майката и плацентата, разположена на предната стена на матката. Лекарите могат да лекуват бебета, родени преждевременно на този етап, при наличие на модерна апаратура, висококвалифицирани неонатолози и други благоприятни условия.
На 28 седмица от бременността детето вече може да различи звуци; с ултразвуково изследване, ако проведете експеримент, ще стане ясно каква музика или интонация на гласа харесва бебето и каква не. Противно на общоприетото схващане, източникът на звук не трябва да се намира в областта на корема на майката, тъй като той чува звуците през ушите на майката. А отстрани на коремната стена е надеждно защитена от амниотична течност, която „заглушава“ почти всички звуци. За да разберете как чува бебето, докато е в утробата, опитайте да включите музика и да се гмурнете с главата напред във ваната.
На 32 седмица бебето е напълно жизнеспособно и се ражда с тегло 1500-2000 килограма. Дихателната му система обаче все още не е адаптирана към живот извън утробата и затова той трябва да бъде в „инкубатор“, където се поддържа постоянно ниво на температура и влага. Липсват много жизненоважни рефлекси.
На 36 седмица бебето е почти готово за раждане, мастният слой по тялото му става по-голям. Кожата става по-гладка, косъмчетата окапват (при раждането много малки количества от тях могат да останат по гърба на бебето). Сукателният рефлекс е налице, което означава, че ще може да суче от гърдата на майка си, което е много важно както за здравето му, така и за психологическия контакт между майката и детето.
38-40 седмици – здраво бебе е напълно жизнеспособно.